Zwycięstwo Nigerii z Islandią

Nigeria wygrała z Islandią (2:0) (0:0). Mimo korzystnego wyniku Nigeryjczycy muszą jeszcze popracować nad grą w obronie, ponieważ w pierwszej części spotkania było widać pewne zachwiania.

Reprezentanci Islandii zapisali fantastyczną kartę powstrzymując w pierwszym starciu Argentynę. Mecz zakończył się wynikiem (1:1), a podopieczni, Heimira Hallgrimssona, pokazali, że stać ich na więcej, dlatego na konfrontację z Nigerią wyszli optymistycznie nastawieni.

Z pierwszego spotkania na rosyjskim czempionacie z pewnością nie byli zadowoleni kibice "Super Orłów" – Nigeryjczycy nie sprostali Chorwacji, stracili dwie bramki, których z pewnością można było uniknąć. Spotkanie przegrali (0:2).

Kolejny mecz grupy D rozgrywany na "Wołgograd Arena" rozpoczął się bardzo dobrze dla zawodników Islandii. Już na samym początku po stałym fragmencie gry mieli okazję do objęcia prowadzenia. Sigurdsson dobrze uderzył z rzutu wolnego, ale piłkę ostatecznie wybronił doświadczony Uzoho.

Następnie Islandczycy narzucali własny styl gry, przejęli inicjatywę i dobrze kontrolowali grę, mieli kilka dobrych ofensywnych akcji, jednak nie były one na tyle skuteczne, by zmienić przebieg spotkania. Często kończyły się interwencjami nigeryjskiego golkipera.

Islandczycy często przerywali ataki rywali, gra toczyła się przez większość czasu w środkowej strefie boiska, a szyki defensywne działały jak należy. Nigeryjczycy nie mogli zbudować ataku pozycyjnego i przez większość wypracowanych akcji nacinali się na zawodników Islandii, którzy pewnie realizowali naznaczone przez selekcjonera schematy.

Piłkarze Nigerii z biegiem czasu zaczęli atakować, ale brakowało im dokładności w wykończeniu wypracowanych sytuacji. Właśnie w 18’ minucie dobrym podaniem popisał się Moses, który skierował futbolówkę do Musy. Ten drugi nie zdołał jednak opanować piłki i ostatecznie przejęli ją Islandczycy.

W pierwszych 45’minutach można było zobaczyć typowy mecz walki, dlatego nie widzieliśmy żadnej bramki. Tempo gry nie było najlepsze, a sami Nigeryjczycy przez większość czasu nie potrafili rozpracować dobrej i szczelnej defensywy rywali. Nawet przy stałych fragmentach, wszelkie próby były zatrzymywane. Następnie nowozelandzki arbiter, Matthew Conger, zaprosił zawodników na przerwę. Do przerwy mieliśmy bezbramkowy remis…

Zobacz: koszulka reprezentacji Brazylii na MŚ 2018

Drugą połowę reprezentanci Nigerii zaczęli w pięknym stylu. Widać było, że reprymenda w przerwie od swojego selekcjonera poskutkowała! Po dobrej kontrze Moses dośrodkował do Musy, a ten kapitalnie przyjął piłkę i pewnym strzałem pokonał bramkarza rywala.

Od 49’minuty Nigeryjczycy prowadzili (1:0). Tempo meczu się zwiększyło i mecz coraz stawał się coraz bardziej emocjonujący, a chwaleni w defensywie Islandczycy musieli ruszyć do przodu  i stosowali atak pozycyjny. Po golu Islandia zyskała pewność siebie i zaczęła grać szybszą piłkę.

Niestety w 76’ minucie Nigeria dobiła rywala.  Ahmed Musa po raz drugu trafił do siatki przeciwnika. Najpierw ograł Arnasona i w sytuacji sam na sam poradził sobie z Halldorssonem. Od 80' minuty mecz toczył się na korzyść Nigeryjczyków, którzy prezentowali się na boisku bardzo dobrze, stwarzali sobie sytuację i za wszelką cenę chcieli jeszcze podwyższyć wynik. Linia obrony Islandczyków już nie była taka szczelna jak na początku i rywale wykorzystywali proste błędy w obronie. Kontrolowali grę, grali na dwa kontakty i nie pozwalali przeciwnikowi na wyprowadzenie dobrej kontry.

W 82'minucie meczu po konsultacji VAR-u sędzia pokazał na '11' metr. Niestety, Gylfi Sigurdsson, wziął krótki rozbieg i strzelił nad poprzeczką. Następnie sędzia doliczył sześc minut, ale do końca spotkanie nie mieliśmy groźnych sytuacji. Mecz zakończył się zwycięstwem Nigerii (2:0).

Nigeria 2:0 Islandia

Sędzia główny: Matthew Conger (Nowa Zelandia)

Bramki: 49',75' Ahmed Musa

NIGERIA: Uzoho; Moses, Omeruo, Ekong, Balogun, Idowu (46'Ebuehi), Mikel, Ndidi, Etebo (89'Iwobi), Musa, Iheanacho (85'Ighalo).

Rezerwowi: Ezenwa, Echiejile, Ighalo, Shehu, Nwankwo, Obi, Akpeyi, Onazi, Iwobi, Ogu, Awaziem, Ebuehi.

ISLANDIA: Halldorsson; Saevarsson, R. Sigurdsson (64'Ignason), Arnason, Magnusson, Gislason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason, Bodvarsson (71'Sigurdarson), Finnbogason.

Rezerwowi: Fridjonsson, A. Gudmundsson, Ignason, J. Gudmundsson, Sigurdarson, Schram, Runarsson, Eyjjolfsson, Skulason, Hallfredsson, Traustason, Skulason.

fot: beIN Sport