Niemcy z Hiszpanią w finale EURO U21!

Grad goli w półfinałach! Poznaliśmy finalistów Mistrzostw Europy do lat 21, rozgrywanych we Włoszech.

Włoskie EURO U21 powoli zmierza do ostatecznych rozstrzygnięć. Dziś rozegrano mecze półfinałowe, które wyłoniły uczestników spotkania finałowego. O godzinie 18:00 zabrzmiał w Bolonii pierwszy gwizdek w spotkaniu między Niemcami i Rumunią. Nasi zachodni sąsiedzi przeszli przez fazę grupową jak burza. Wygrali trzy spotkania, zdobywając w nich aż 10 bramek, z czego aż 6 zaaplikowali Serbom. Poza tym, w fazie grupowej Niemcy poradzili sobie z Danią i Austrią. Ich półfinałowi rywale uważani byli za znacznie niżej notowani. Mimo to, Rumuni w znakomitym stylu wygrali rywalizację w grupie C, wyprzedzając Chorwatów, Anglików i Francuzów. Ze świetnej strony pokazywali się George Pușcaș, czy Ianis Hagi. Niemcy nie przestraszyli się jednak dobrze dysponowanych Rumunów i w meczu półfinałowym, to właśnie oni zdobyli pierwszą bramkę. W 21. minucie Nadiem Amiri. Kilka minut później było już jednak 1:1, po karnym wykorzystanym przez napastnika reprezentacji Rumunii. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy, Pușcaș znakomicie znalazł miejsce w polu karnym i strzałem głową zdobył swoją drugą bramkę w spotkaniu. Na drugą część meczu Niemcy wyszli zmobilizowani, na efekty czego nie trzeba było długo czekać. W 51. minucie, rzut karny na bramkę zamienił Luca Waldschmit. Od tego momentu, to tylko zawodnicy Die Mannschaft zdobywali bramki. W 90. minucie Waldschmit sprytnym strzałem z rzutu wolnego pod murem, pokonał Ionuța Radu, zdobywając swoją drugą bramkę w meczu i 7 w całym turnieju, co praktycznie zapewniło mu już tytuł najlepszego strzelca EURO U21. W doliczonym czasie gry Alec Pașcanu otrzymał drugą żółta kartkę, a chwilę później, Niemcy ustalili wynik spotkania 4:2, ponownie wykorzystując stały fragment gry.

Niemcy – Rumunia, 4:2 (21. Amiri, 51. Waldschmidt (kar.), 90. Waldschmidt, 90+4. Amiri – 27. Puşcaş (kar.), 44. Puşcaş (Ivan)

Niemcy: Nübel – Klostermann, Tah (C), Baumgartl, Mittelstädt – M. Eggestein (89. Maier) – Neuhaus (79. Nmecha), Dahoud (90+4. Koch), Öztunali – Waldschmidt, Amiri.

Rumunia: Radu (C) – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan – Cicaldau (69. Ciobanu), T. Baluța – Man, Hagi, Ivan (55. Coman) – Puşcaş (87. Petre).

***

W drugim półfinale zmierzyły Hiszpania i Francja. Drogę La Roja do półfinału, polscy kibice pamiętają pewnie doskonale. Rozpoczęli oni mistrzostwa od falstartu, przegrywając z Włochami 1:3. W drugiej kolejce szczęśliwie pokonali Belgów, natomiast w ostatnim spotkaniu fazy grupowej wysoko pokonali naszą reprezentację, czym zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do najlepszej czwórki EURO U21. Francuzi z kolei awansowali do półfinału, jako najlepsza drużyna z drugich miejsc – w grupie znaleźli się za Rumunami. W pierwszych trzech spotkaniach Francuzi nie zachwycali, jednak 7 zdobytych punktów i bilans bramkowy 3:1, wystarczył do awansu. W półfinałowym spotkaniu na Mapei Stadium, między Hiszpanią i Trójkolorowymi to zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zaczęli z większym wigorem. Francuzi jednak już w 16. minucie otrzymali rzut karny, który na bramkę zamienił Jean-Philippe Mateta. Podopieczni Luisa de la Fuente rzucili się do odrabiania strat, co udało się w 28. minucie. Marc Roca wykorzystał dośrodkowanie i mimo, że na raty, pokonał francuskiego bramkarza. W doliczonym czasie pierwszej połowy Mikel Oyarzabal był faulowany w polu karnym. Sam poszkodowany podszedł do "jedenastki", którą pewnie wykorzystał dając prowadzenie swojej drużynie. Drugą połowę, Hiszpanie zaczęli od mocnegho uderzenia i po pięknej, drużynowej akcji padła bramka na 3:1. Stemplem na fantastycznym spotkaniu w wykonaniu La Roja, było fantastyczne dośrodkowanie zewnętrzną częścią stopy Pablo Fornalsa, które na bramkę zamienił Borja Mayoral. Hiszpanie mogli jeszcze w doliczonym czasie gry strzelić piąta bramkę, jednak piłkę z linii bramkowej wybił Ballo-Touré i mecz zakończył się wynikiem 4:1 i zasłużonym awansem drużyny hiszpańskiej do finału.

Hiszpania – Francja, 4:1 (29. Roca, 45+5. Oyarzabal (kar.), 49. Olmo, 69. B. Mayoral – 16. Mateta (kar.))

Hiszpania: Sivera – Martín, J. Vallejo (C), Núñez, Firpo – Ruiz (86. Merino), Roca – Olmo, D. Ceballos (75. Soler), Fornals – Oyarzabal (64. B. Mayoral).

Francja: Bernardoni – Dagba (23. Amian), Konaté, Upamecano, Ballo-Touré – Guendouzi, Tousart (C) (59. M. Dembélé), Aouar – Ikoné, Mateta (73. Thuram), Reine-Adélaïde.

***

Mecz finałowy między Niemcami i Hiszpanią, oznacza że będziemy mieli powtórkę finału sprzed dwóch lat, gdy EURO U21 rozegrano na polskich boiskach. Wtedy swój drugi tytuł w historii zdobyli Niemcy. Hiszpanie dotychczas pięciokrotnie wygrywali tę imprezę. W niedzielę 30.06. o godzinie 20:45 dowiemy się, czy Hiszpania po raz szósty, czy Niemcy po raz trzeci, a drugi z rzędu zdobędą trofeum dla najlepszego zespołu Europy do lat 21.

W światowym tenisie nastał kolejny ekscytujący moment – Australian...