Piast Gliwice wygrywa, mimo katastrofalnych błędów

Spotkanie 2. rundy eliminacji Ligi Europy, między Piastem Gliwice, a łotewską Rigą FC, po emocjonujących 90 minutach, zakończyło się wygraną Gliwiczan 3:2.

Kibice gliwickiego klubu z pewnością mieli jeszcze w pamięci wydarzenia sprzed tygodnia, gdy podopieczni Waldemara Fornalika wypuścili z rąk awans do kolejnej fazy eliminacji Ligi Mistrzów i w dramatycznych okolicznościach przegrali walkę o Champions League z BATE Borysów. Mecz z mistrzami Łotwy miał zamazać nienajlepsze wrażenie z poprzedniego spotkania w ramach europejskich pucharów, zwłaszcza że w Gliwicach to gospodarze byli zdecydowanym faworytem.

Mecz początkowo toczył się w niespecjalnie wysokim tempie. W 22. minucie jednak fatalny w skutkach błąd popełnił Marcin Pietrowski, który chcąc wycofać piłkę, sprezentował sytuację rywalom. Roman Debelko minął bramkarza i umieścił piłkę w siatce. Łotysze od tego momentu cofnęli się do obrony i neutralizowali ataki Piasta, prezentując bardzo dobrą i zorganizowaną grę w defensywie. W 62. minucie na boisku zameldował się Martin Konczkowski, który chwilę później znakomicie dośrodkował piłkę w pole karne, gdzie najlepiej odnalazł się Jakub Czerwiński i strzałem głową doprowadził do wyrównania. Najwięcej emocji jednak, zagwarantowało kibicom ostatnie 10 minut regulaminowego czasu gry. Najpierw w przeciągu 3 minut Jorge Felix dwukrotnie trafił do siatki rywali podwyższając na 3:1. Chwilę po rozpoczęciu gry przez Łotyszy, zagraną przez nich długa piłkę przejął Uros Korun. Zrobił to jednak na tyle niefortunnie, że skierował futbolówkę do bramki gliwiczan, czym przedłużył nadzieję gości na korzystny wynik w tym spotkaniu. Ci jednak nie potrafili już zagrozić bramce gospodarzy i Piast zanotował pierwszą, historyczną wygraną w europejskich pucharach.

Piast Gliwice – Riga FC, 3:2 (66. Czerwiński, 82. Felix, 85. Felix – 22. Debelko, 86. Korun (sam.))
    Piast Gliwice: Plach – Pietrowski, Korun, Czerwiński – Badia (C) (62. Konczkowski), Felix, Hateley, Dziczek, Kirkeskov – Valencia (74. Sokołowski), Paryszek (87. Steczyk).
    Riga FC: Ozols – Stuglis, Valerianos, Panić, Rugins – Sharpar, Laizans (C), Sarić – Brisola (43. Visnakovs), Debelko (84. Biliński), Rakels (80. Bopesu).

Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w przyszły czwartek 1.08. o godzinie 18:30 w Rydze.