Biomechanika w służbie szybkości

0
110

Ostatnia minuta meczu, sprinterski pojedynek napastnika i obrońcy. W tym przypadku, jak mawia klasyk: o sukcesie zdecydują detale. Czy takim mogą być nowoczesne buty, optymalizujące prędkość osiąganą przez zawodnika atakującego? Na rynku pojawił się specjalny model korków, który ma w tym pomóc.

Specjaliści od biomechaniki od dawna nie mają wątpliwości: aby osiągać najwyższą prędkość, powinniśmy biegać boso. W ten sposób można bowiem wykorzystać pełen potencjał drzemiący w stopach. Tyle tylko, że na boisku nie ma takiej możliwości. Dlatego producenci obuwia prześcigają się w projektowaniu korków, imitujących ruchy wykonywany przez bose stopy. W ten sposób powstał najnowszy model firmy New Balance: Furon 2.0 Pro FG Hydra LE.

Idealne buty do gry w piłkę muszą być lekkie, dopasowane do stóp, a przy tym elastyczne. Choć brzmi to może bardzo prosto, jeśli dodamy do tego trwałość i odpowiednią amortyzację, okaże się, że aby je uzyskać trzeba szukać najnowocześniejszych materiałów i technologii – tłumaczy Michał Bubienko z New Balance.

Niska waga to jeden z kluczowych elementów idealnego obuwia piłkarskiego. Furon 2.0 ważą niespełna 200 gramów, dzięki czemu stopa nie odczuwa dodatkowego ciężaru. Poczucie lekkości wzmaga idealne dopasowanie buta. Mówiąc obrazowo, „otula” on stopę dzięki ultralekkiej, jednoczęściowej cholewce. Warto podkreślić, że nie znajdziemy na niej niepotrzebnych szwów, co oczywiście podnosi komfort ruchu i zapobiega otarciom. Swoje robi też specjalny system sznurowania oraz język, zapewniający jeszcze większą wygodę. Dzięki temu nowe korki od New Balance idealnie przylegają do stopy tuż po ich założeniu.

Ale to dopiero początek. Biomechanika stopy jest idealnie imitowana przez specjalną podeszwę. – To cienka płytka z systemem Fantom Fit, który ma za zadanie wspierać stopę podczas poruszania się po boisku i dodatkowo ją stabilizować – podkreśla Michał Bubienko. – W ten sposób stopy są chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei wkładka z pianki Fresh Foam dostarcza im znakomitej amortyzacji – dodaje.

Producent wykorzystał tu swoje wieloletnie doświadczenie z tworzenia butów dla biegaczy. Dzięki zastosowanym tu technologiom ruch stopy jest naturalny, a but gwarantuje idealne czucie podłoża. W efekcie możemy być pewni, że stopa osiągnie maksimum swoich możliwości. W tym wypadku szybkość i precyzję, tak potrzebną napastnikom przy wykańczaniu akcji pod bramką przeciwnika.

Projektanci od New Balance tworząc nowy but skupili się na biomechanice, nie zapomnieli jednak też o aspekcie wizualnym, dla wielu równie ważnym, co komfort poruszania się po boisku. W korkach Furon 2.0 Pro FG Hydra LE zastosowano unikalny materiał, który pod wpływem kontaktu z wodą…zmienia swój kolor. I tak litera „N” oraz białe ozdoby na górnej powierzchni cholewki, gdy murawa będzie zroszona albo zacznie padać deszcz, zrobią się zielone. Wygląda to absolutnie zjawiskowo i sprawia, że Hydry nie da się pomylić z żadnym innym modelem buta.

Redakcja

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here