5 najbogatszych graczy w gry wideo i ile zarabiają?

    W 2022 roku gwiazdy e-sportu zarabiają prawie tyle samo pieniędzy, co najbardziej znani piłkarze. Podczas gdy zawodowi gracze walczyli o znikome sumy i nagrody w postaci urządzeń peryferyjnych zaledwie dekadę temu, dzisiejsi najlepsi gracze na najwyższym poziomie walczą o miliony dolarów każdego roku. W ostatniej dekadzie, w dużej mierze dzięki popularyzacji Twitcha, fani zaczęli oglądać wydarzenia e-sportowe w oszałamiającym tempie. Jeśli wykonasz w Ice Casino Logowanie, też możesz dołączyć do tego grona!

    Od tamtej pory wzrost popularności i kwot wygranych jest imponujący z każdym kolejnym rokiem. Nie wydaje się też, aby zwalniał. Ten wzrost oglądalności szedł w parze z ogromnym wzrostem oferowanych nagród pieniężnych. Tylko w 2021 roku w 4200 turniejach przyznano ponad 200 milionów dolarów. To ogromny skok w porównaniu z zaledwie 14 milionami dolarów zarejestrowanymi przez witrynę śledzącą zarobki w branży e-sportowej w 2012 roku.

    Duża część tej sumy z 2021 r. została wypłacona podczas dziesiątej edycji dorocznej imprezy firmy Valve w DOTA 2, The International. Aż 40 milionów dolarów zostało podzielonych między 18 uczestniczących drużyn, a ostateczni mistrzowie Team Spirit zgarnęli łącznie 18,2 miliona dolarów.

    Oczywiście te sumy zawyżyły ogólną liczbę najlepiej zarabiających zawodników — w rzeczywistości 21 najlepszych pozycji na temat zarobków w e-sporcie to gracze DOTA 2. Ale nie tylko DOTA 2 cieszy się tym ogromnym wzrostem. Oto gracze z największymi nagrodami pieniężnymi uzyskanymi w historii e-sportu, od obecnie wiodących gier po najlepsze tytuły z przeszłości.

    Johan „N0tail” Sundstein – 7,2 miliona dolarów (DOTA 2)

    Ten duński weteran gry DOTA 2 stał się zdecydowanie najlepiej zarabiającym we wszystkich e-sportach już w 2019 roku dzięki temu, że drugi rok pod rząd poprowadził swój zespół OG do zwycięstwa w The International. Oprócz imponującej wygranej w TI8 i TI9, N0tail odniósł sukces dzięki długim okresom grania w OG i Fnatic jeszcze przed TI, co stawia go na szczycie tej listy.

    Kyle „Bugha” Giersdorf – 3,2 miliona dolarów (Fortnite)

    Popularność Fortnite eksplodowała w 2018 roku. Szybko tytuł ten stało się jednym z najczęściej granych gier na świecie i było tylko kwestią czasu, zanim cały e-sport pójdzie w jej ślady. Epic Games, twórca tej szalonej, przyjaznej dzieciom gry, zainwestował miliony dolarów w finansowanie turniejów – a w szczególności jeden gracz zgarnął większą część całej puli.

    Dominujący występ zespołu Sentinels w Fortnite World Cup popchnął tego gracza do dominacji w e-sporcie w 2019 roku, co pozwoliło mu zdobyć zadziwiające 3 miliony dolarów.

    Peter „dupreeh” Rasmussen – 1,9 miliona dolarów (CS:GO)

    Duński mistrz fragów Peter „dupreeh” Rasmussen wygrał swój czwarty Valve Major z jedną z najlepszych drużyn CS:GO wszech czasów w 2019 roku. Dupreeh odegrał dużą rolę w osiągnięciu sławy przez swoją drużynę, zachwycił widzów swoim występem i pomógł kolegom z drużyny osiągnąć sam szczyt tabeli w Counter-Strike.

    Ian „C6” Porter – 1,3 miliona dolarów (Call of Duty)

    Północnoamerykańska gwiazda Call of Duty C6 od lat pozostaje na szczycie swojej kariery opartej o gry wideo. Wygrywając trzy mistrzostwa świata i 37 głównych turniejów w ciągu swojej dosyć krótkiej jednak kariery, C6 zarobił ponad milion dolarów w wygranych.
    Lee „Faker” Sang-Hyeok – 1,3 miliona dolarów (League of Legends)

    Najsłynniejszy profesjonalny gracz wszech czasów, Faker, jest jedyną stałą na liście trzech światowych tytułów T1. Ten 25-latek zdobył mistrzostwo świata w swoim debiutanckim sezonie i nadal jest uważany za najlepszego gracza, który kiedykolwiek rywalizował w League of Legends.

    Zhu „paraboy” Bojun – 1 milion dolarów (PUBG Mobile)

    Chiński gracz PUBG Mobile o pseudonimie „paraboy” stał się milionerem, kiedy wygrał Global Championship w styczniu 2022 roku. 19-latek, który reprezentuje Nova Esports, jest uważany za jednego z najlepszych graczy w e-sporcie.

    Peng „Fly” Yunfei – 1 milion dolarów (Honor of Kings)

    Rozpoczynając karierę w e-sporcie w wieku 17 lat, Fly wspinał się po szczeblach drabiny, aby stać się jednym z największych nazwisk w Honor of Kings. W sierpniu 2021 r. jego drużyna, Wolves, wygrała lwią część puli nagród o wartości 7,7 miliona dolarów, zdobywając pierwsze miejsce w Pucharze Mistrzów Świata Honor of Kings w Chinach.

    Feg – 1 milion dolarów (Shadowverse)

    Gdy po raz drugi pojawił się na Shadowverse World Grand Prix w 2018 roku, ten japoński reprezentant Feg udowodnił, że jest mistrzem na dużej scenie i zdobył prawo do nazywania siebie mistrzem. Feg wszedł do turnieju cyfrowej gry karcianej jako ten słabszy rywal (underdog), ale zamiast poddać się pod presją, wygrał cały turniej.

    Joona „Serral” Sotala – 972 000 $ (Starcraft 2)

    Zapewniając swoją dominację w świecie SC2 , urodzony w Finlandii Serral szybko wyrósł na jednego z najbardziej utytułowanych graczy w grze, jeśli chodzi o wygrywanie nagród. Serral zwiększył swoje zarobki, będąc pierwszym w historii graczem spoza Korei, który wygrał 280 000 USD w StarCraft II World Championship Series w 2018 roku.

    Dominique „SonicFox” Mclean – 700 000 $ (Mortal Kombat X)

    SonicFox jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych graczy w historii gier walki. Pięciokrotny mistrz EVO, SonicFox, odcisnął swoje piętno w wielu tytułach tego popularnego gatunku. Wystąpił i wygrywał na najwyższym poziomie w konkurencyjnych turniejach gier takich jak Mortal Kombat X, Mortal Kombat 11, Injustice: Gods Among Us, Dragon Ball FighterZ i wielu innych.

    Nikodem Potocki
    Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
    Absolwent Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Zobacz również

    Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.