Za nami fascynujące losowanie grup mistrzostw świata w Rosji. Rywale na których trafiła Polska to przekrój czterech kontynentów: Europa, Ameryka Południowa, Azja i Afryka. Nasza grupa nie jest wymarzoną i nie jest też grupą śmierci. Trafiliśmy do bardzo wyrównanej i ciekawej grupy. My postanowiliśmy prześwietlić każdego rywala Polski. Na początek drużyna najbardziej egzotyczna i kolorowa – Senegal.
Meczem z Senegalem rozpoczniemy mundial. Spotkanie to odbędzie się 19 czerwca, w Moskwie na Stadionie Spartaka. Można rzec, że Polska i Senegal to bliźniacze drużyny. My na występ, na najbardziej prestiżowej imprezie czekaliśmy 12 lat, Senegalczycy – 16. Co wiemy o rywalu? Pewnie tyle samo co rywal wie o nas, czyli – nic! To będzie pierwszy oficjalny mecz obu reprezentacji w historii. Ostatni występ (a zarazem pierwszy) Senegalu na mistrzostwach to Mundial w Japonii i Korei w 2002 roku. Ale o tym występie trochę później.
Historia Senegalu na mistrzostwach świata nie jest długa. Wpływ na to miał fakt, że do 1960 roku Senegal stanowił francuską kolonię. Wielu piłkarzy mimo odzyskania niepodległości grało we Francji i dla Francji. Nawet obecni kadrowicze w dużej mierze występują w lidze francuskiej. Historia startów jest uboga, bo Senegalczycy albo nie startowali w kwalifikacjach, albo się na mistrzostwa nie kwalifikowali. Dopiero przełomowym rokiem był wyżej wspomniany 2002. Senegal miał wtedy w składzie wyśmienitych piłkarzy. El Hadji Diouf, Henri Camara, czy Pape Diopa nikomu nie trzeba przedstawiać. To oni stanowili o sile swojej drużyny narodowej, z którą osiągnęli fantastyczny wynik jakim był ćwierćfinał. Po tym sukcesie stali się dla swoich fanów czym Maradona czy Messi są dla Argentyny. Lwy Terangi (taki przydomek ma Senegal) były jedną z bardziej kolorowych i radosnych drużyn na tych mistrzostwach. Pamiętamy każdy radosny i wesoły taniec po zdobytym golu.Tak samo prezentował się ich futbol. Na początek pokonali Mistrzów Świata i Europy – Francuzów, co było wielką sensacją. Kolejne dwa mecze to remisy z Danią (1-1) i Urugwajem (3-3), które dały awans z drugiego miejsca. W kolejnej rundzie po dogrywce pokonali Szwedów (2-1) i powtórzyli wynik Kamerunu – dochodząc do ćwierćfinału mundialu. W ćwierćfinale po dogrywce i złotym golu ulegli Turkom 0-1 i odpadli z mistrzostw. Turniej w Japonii i Korei był wielkim sukcesem Lwów z Afryki, co utkwiło w pamięci kibicom na wiele lat. Eliminacje do kolejnych mundiali nie przynosiły zamierzonych efektów. W tym czasie mieliśmy również akcent polski w drużynie z Afryki. W 2006 roku trenerem Senegalu został Henryk Kasperczak, który prowadził kadrę przez dwa lata. Nie odniósł jednak większych sukcesów i sam zrezygnował z funkcji szkoleniowca.
Od 2015 roku szkoleniowcem Senegalu jest były piłkarz Lwów Terangi – Aliou Cisse, który był w kadrze na Mundialu w Japonii i Korei. Jest to jego pierwsza, poważna praca trenerska, a już wprowadził Senegalczyków na Mundial w Rosji i doszedł do ćwierćfinału Pucharu Narodów w 2017 roku. Kwalifikacje do mundialu drużyna Senegalu rozpoczynała od drugiej rundy ze względu na ranking FIFA, w którym zajmowała wyższe miejsce. W drugiej rundzie Senegalczycy trafili na drużynę Madagaskaru, którą w dwumeczu pokonali 5-2. Trzecia runda to 20 zespołów podzielonych na 5 grup. Z każdej awans zapewniała sobie tylko jedna drużyna. Senegal znalazł się w grupie z: Burkina Faso, Wyspami Zielonego Przylądka i Republiką Południowej Afryki. Lwy trzecią rundę rozpoczęły od zwycięstwa 2-0 u siebie z Wyspami Zielonego Przylądka. Później przyszły dwa remisy z Burkina Faso: u siebie 0-0 i na wyjeździe 2-2. Kolejne trzy mecze to już zwycięstwa i marsz po awans. Kolejno z Republiką Zielonego Przylądka (2-0) i dwa razy z RPA po 2-0 na wyjeździe i 2-1 u siebie. Senegal zajął 1 miejsce, z 14 punktami na koncie i bilansem bramkowym 10-3, co dało pewny awans na Mundial.
Największą gwiazdą w kadrze jest Cheikhou Kouyate. Poważną karierę, nie młody już, bo 27 letni – defensywny pomocnik rozpoczynał w Belgii, w drużynie Anderlechtu Bruksela. Spędził tam 6 lat (przez rok na wypożyczeniu w Kortrjiku). W 2014 roku przeszedł do angielskiej Premier League i West Ham United, gdzie rozegrał już ponad 100 spotkań. W drużynie Senegalu pełni funkcję kapitana.
- Reprezentacja Senegalu:
- Przydomek: Lwy Terangi
- Skrót FIFA: SEN
- Ranking FIFA: 23
- Związek: Federation Senegalaise de Football
- Najwięcej występów: Henri Camara (99)
- Najwięcej bramek: Henri Camara (27)
- Trener: Aliou Cisse od 2015
Senegal to drużyna egzotyczna przez co nieprzewidywalna. Dlatego też nasz mecz otwarcia będzie bardzo ciekawy. Miejmy nadzieję, że trener Adam Nawałka wraz ze swoim sztabem szkoleniowym rozpracuje rywala i to Polska z tego pojedynku wyjdzie zwycięsko. Tak z przymróżeniem oka dodać należy, że stadion Spartaka na którym zagramy jest w barwach biało – czerwonych. Może to jakiś mały plusik dla kadry Nawałki, która może czuć się ja na Stadionie Narodowym?
Autor: Ilona Kulińska