Taktyka w FM2019 – Akademia Football Managera

Doczekaliśmy się premiery gry Football Manager 2019, tak więc możemy kontynuować naszą Akademię, w której przejdziemy do osobnej kategorii, jaką jest akademia taktyczna. FM19 zaoferował nam dużo zmian w tym właśnie aspekcie gry.

Zmieniono interfejs, który jest teraz bardziej przyjemny dla oka oraz podzielony na funkcjonalne elementy. Twórcy zadbali o nowych graczy, umieszczając w grze wiele gotowych ustawień o różnorodnych formacjach oraz instrukcjach. Dodano ekrany, na których możemy przejrzeć poruszanie się zawodników w danej taktyce.

blank

W przeciwieństwie do poprzedniego ekranu poleceń taktycznych, w najnowszym Football Managerze taktyka podzielona jest na trzy segmenty gry, tj. gra w trakcie rozgrywania akcji, gra w defensywie oraz okres przejściowy, kiedy tracimy, lub odzyskujemy piłkę. Pozwólcie, że w tym wstępnym poradniku taktycznym skupimy się na omówieniu ich roli.

Faza ofensywna

blank

Instrukcje dotyczące gry w ataku znacząco nie zmieniły się w porównaniu do poprzednich wersji FMa. Do wyboru mamy m.in. szerokość gry w ofensywie, rodzaj rozgrywania piłki – czy chcemy grać po ziemi, a może zagraniami na skrzydła, ustalamy długość towarzyszących akcjom podań, tempo rozgrywania akcji, ustawienia rodzajów dośrodkowań, dryblingu piłkarzy oraz ich kreatywności. Pojawiła się także ciekawa instrukcja walki o stałe fragmenty gry. Determinuje ona zaangażowanie naszych zawodników do prowokowania rzutów z autu, rożnych oraz rzutów wolnych.

Faza defensywna

blank

Ustawienia fazy defensywnej decydują o tym, jak nasz zespół zachowuje się w momencie, gdy piłkę posiada przeciwnik. W instrukcjach znajdziemy ustawienia wysokości linii obrony, agresywność odbiorów oraz rodzaj krycia przeciwników. Dzięki temu ekranowi możemy decydować o szczelności i zagęszczeniu linii obrony. Fazę defensywną zawsze będziemy łączyć z poleceniami dotyczącymi rywali, a także płynnością gry.

Faza przejściowa

blank

Absolutnie nowy ekran w grze o nazwie faza przejściowa służy wyborom zachowań naszej drużyny w momencie straty lub odzyskania piłki, a także determinuje zachowanie bramkarza. Pierwsza część dotyczy momentu, w którym tracimy futbolówkę i podejmujemy decyzję jak na to zareagować. Dwie dostępne do zaznaczenia opcje mówią o natychmiastowym pressingu, albo o przegrupowaniu i spowolnieniu tempa gry obronnej.

Część druga obejmuje zachowanie zespołu w momencie gdy piłka zostaje odzyskana. Możemy wtedy zdecydować się na szybki kontratak, albo spowolnienie gry i postawienie na spokojne rozegranie pozycyjne.

 

Trzeci element ekranu dotyczy zachowania bramkarza, który przechwytuje piłkę. U samej góry decydujemy o szybkości, z jaką goalkeeper powinien podjąć działanie. Nieco niżej wybieramy miejsce na boisku, w które bramkarz ma posłać przechwyconą futbolówkę. Na samym końcu decydujemy, czy ma to zrobić rękoma, a może postawić na rozegranie nogami. Te instrukcje będą determinowane przez atrybuty bramkarza, które omówimy w kolejnych częściach akademii taktycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz również

Florian Wirtz coraz bliżej Bayernu! Znane szczegóły kontraktu?

Niemiecki środkowy pomocnik - Florian Wirtz to jeden z...

Miał być gwiazdą, Chelsea jednak ma dość

Jednym z pierwszych głośnych transferów ery Todda Boehly'ego był...

Wiemy ile potrwa przerwa Lewandowskiego!

Jego kontuzja przydarzyła się w najgorszym możliwym momencie. Kluczowy...

United rusza po nowego bramkarza

Manchester United notuje obecne fatalny sezon, duża w tym...

To już pewne! Legenda odchodzi z klubu!

Po spadku Leicester City do Championship w klubie panuje...

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.