Katar z historycznym tytułem!

Reprezentacja Kataru, sprawiła nie lada sensację awansując do strefy medalowej, ale chyba nikt przed rozpoczęciem turnieju nie spodziewał się, że reprezentanci tego kraju mogą sięgnąć po tytuł mistrza kontynentu. W finale przyszło im się mierzyć z Japonią, czyli najbardziej utytułowaną drużyną w historii Pucharu Azji, która czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Katarczycy zaś za najlepszy wynik dotychczas mogli uznać ćwierćfinał, w którym grali dwukrotnie (2000, 2011).

W meczu finałowym, podopieczni Félix Sáncheza od początku narzucili rywalowi bardzo trudne warunki. Już w 12. minucie fantastycznym strzałem przewrotką, Almoez Ali pokonał japońskiego bramkarza. Kilkanaście minut później Abdulaziz Hatem, oddając mierzony strzał z dystansu, podwyższył na 2:0. Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza część spotkania.

Samurajowie przez większość czasu byli przy piłce, jednak w żaden sposób nie potrafili zagrozić bramce strzeżonej przez Saad Al Sheeba. Udało im się przełamać dopiero w 69. minucie, gdy niezdecydowanie obrońców katarskich, wykorzystał Takumi Minamino i zdobył bramkę kontaktową. Warto wspomnieć, ze była to dopiero pierwsza stracona przez Katar bramka w trakcie całego turnieju.
    Ostatnie słowo w spotkaniu finałowym należało jednak do piłkarzy katarskich. Po zagraniu ręką w polu karnym przez jednego z Japończyków, sędzia odgwizdał „jedenastkę”, którą na bramkę zamienił Akram Afif, dzięki czemu Al-Annabi mogli cieszyć się z wygranego spotkania, po którym podnieśli Puchar Azji, wręczony im przez prezydenta FIFA – Gianni Infantino.

Królem strzelców i najlepszym zawodnikiem azjatyckiego turnieju z dziewięcioma trafieniami, został reprezentant złotych medalistów – Almoez Ali. Katar po tym sukcesie z pewnością ostrzy sobie zęby na zbliżające się Mistrzostwa Świata, które w grudniu 2022 roku zagoszczą w tym pustynnym państwie.

Japonia 1:3 Katar
    Bramki: (69. Minamino) (12. Ali, 27. Hatem, 83.
    Afif rz.k.)

Japonia: Gonda – Sakai, Tomiyasu, Yoshida, Nagatomo – Haraguchi (62. Muto), Shibasaki, Shiotani (84. Ito), Doan – Minamino (89. Inui), Osako

Katar: Al Sheeb – Miguel, Hisham, Khoukhi (61. Al Hajri), Salman, Fadlalla – Hatem, Madibo, Afif – Al Haidos (74. Boudiaf), Ali (96. Alaaeldin)