Boks czy MMA – wybór dyscypliny w 2022 roku

0
167

Spośród wszystkich sztuk walki, MMA i boks pozostają jednymi z wiodących dyscyplin. Te kierunki sportowe dość szybko dostosowały się do realiów naszych europejskich krajów i przez tak długi czas zyskały cenne wsparcie zarówno ze strony sportowców, jak i innych grup społecznych! A biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wachlarz możliwości w sporcie tylko się poszerza, warto omówić możliwości każdej z tych dziedzin bardziej szczegółowo! Tym bardziej, że z powodu stereotypów filmowych granice między tymi diametralnie różnymi dyscyplinami sportu coraz bardziej się zacierają!

Boks vs MMA

Mówiąc o prezentowanych dyscyplinach, warto poznać ich główne różnice:

  • Boks
    Boks istnieje od czasów starożytnych, ponieważ walki na pięści były jednym z głównych sportów uprawianych przez mężczyzn. Pierwowzór nowoczesnego sportu, jakim jest boks, powstał ponad półtora wieku temu i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

    Sport ten jest zalecany wtedy, gdy głównym celem jest osiągnięcie wysokich celów oraz zbudowanie profesjonalnej kariery. Jest to również doskonały sport zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych.

  • MMA

    W przeciwieństwie do boksu, MMA jest uważane za młody sport, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych niecałe 30 lat temu. Kierunek sportowy jest bardziej widowiskowy i brutalny, a jego zasady są bardziej niejasne.

    Cechą charakterystyczną MMA jest przede wszystkim aktywna konfrontacja, z wykorzystaniem różnorodnych kombinacji i technik. Niestety, tak duży wysiłek jest poza zasięgiem nastolatka lub nowicjusza w wieku 35-40 lat.

Warto również pamiętać, że w obu sportach występuje wysoki odsetek kontuzji. A jeśli to kryterium jest dla Ciebie decydujące, zwróć uwagę na następujące parametry:

MMA to dynamiczna, kontaktowa walka, w której zawodnicy zadają niezliczoną liczbę ciosów w brzuch, twarz, nogi i ręce. Paradoks MMA polega jednak na tym, że niezależnie od tego, jak brutalny jest sport, statystyki mówią co innego. W historii MMA było tylko kilka wypadków śmiertelnych, a okres rekonwalescencji jest znacznie szybszy. Co więcej, statystyki na zakłady MMA wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania tą dyscypliną w ciągu ostatnich kilku lat!

Boks jest dyscypliną mniej dynamiczną, ale nie mniej niebezpieczną! Warto uświadomić sobie, że główne niebezpieczeństwo związane z tym sportem polega na tym, że zawodnicy uderzają głównie w głowę, co prowadzi do dużej liczby wstrząsów mózgu i późniejszych chorób przewlekłych. Poza tym warto zrozumieć, że boks bije wszelkie rekordy pod względem liczby ofiar śmiertelnych.

Konfrontacja dyscyplin sportowych – kto ma większa moc?

Zanim dowiemy się, który z nich jest najsilniejszy: bokser czy zawodnik MMA, chcielibyśmy wyjaśnić pewną ważną kwestię. Każda z prezentowanych dyscyplin sportowych ma swoją specyfikę. Warto również wiedzieć, że waga, wzrost oraz inne parametry zawodników mogą mieć wpływ na wynik zawodów. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj – https://vulkan39.bet/pl/sports/basketball.

W MMA atakuje się dosłownie całym ciałem, łącznie z nogami. Taka taktyka jest o wiele szybsza dla młodych sportowców, ponieważ w przeciwieństwie do boksu, program rozwoju techniki i siły jest o wiele prostszy!

Przeciwnie, boks tradycyjny ma na celu ćwiczenie precyzyjnych działań wyłącznie przy użyciu rąk. Skuteczność ciosów zawodowych bokserów jest tak duża, że mogą oni zakończyć rundę w ciągu kilku sekund. Dlatego dobrze wyćwiczony cios boksera może powalić zawodnika MMA jednym uderzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here